Zdjęcia punktowe i panoramiczne - czy prześwietlenie zębów jest bezpieczne?

Wykonywane między innymi przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lub stomatologicznego. Stosowane również podczas diagnozy paradontozy, stanów zapalnych w jamie ustnej czy przed usunięciem ósemek. Jednak często badanie RTG zębów budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa i nasuwa pytania dotyczące kosztów, terminu ważności czy samego sensu wykonywania diagnostyki, na przykład punktowej. W tym artykule odpowiemy na te wątpliwości.

Czym dokładnie jest RTG zębów, jakie rodzaje wykorzystuje się w stomatologii i jaki jest jego koszt?

Leczenie stomatologiczne może wymagać diagnostyki obrazowej. Wiele Pacjentów jednak zastanawia się, co to jest zdjęcie panoramiczne i czy oznacza to samo, co zdjęcie pantomograficzne. Tych określeń używa się zamiennie i pozwalają one zobaczyć całe uzębienie oraz szczękę wraz ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Podobnie jak RTG punktowe zęba, pozwala na analizę korzeni, kości, przyzębia, stopnia mineralizacji, kierunku wyrzynania czy nawet zauważyć stan zapalny w konkretnym miejscu. Są więc konieczne w celu postawienia diagnozy, znalezienia przyczyny problemu Pacjenta oraz wdrożenia określonego sposoby leczenia.

Często pojawia się również pytanie, ile kosztuje zdjęcie panoramiczne zębów. Koszt badania RTG uzależniony jest od placówki, w której Pacjent zdecyduje się wykonać diagnostykę obrazową. Cena może oscylować w zakresie 200-300 złotych. Zdjęcie punktowe zęba z kolei to wydatek rzędu około 50 złotych.

Czy diagnostyka obrazowa tego typu jest bezpiecznym badaniem?

RTG zębów (na przykład zdjęcie punktowe lub pantomogaficzne/panoramiczne) trudno nazwać obojętnym dla ludzkiego organizmu. W trakcie wykonywania badania ciało pochłania określoną dawkę promieniowania. Jednak schorzenia, które mogą wystąpić w wyniku promieniowania, są efektem nie jednego badania, a wszystkich, które się wykonywało przez całość swojego życia. Dawka, na którą wystawiony jest Pacjent, jest niewielka, i sama diagnostyka obrazowa wykonywana jest co jakiś czas, ponieważ są one ważne około 1 roku – w zależności od objawów oraz zmian. Co więcej, jest konieczna do określenia stanu zdrowia, a samo RTG (chociażby punktowe) zlecane przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu z Pacjentem.