Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej?? 22.09.2023

Powodów, dla których warto poświęcić codziennie kilka minut na higienę jamy ustnej, istnieje co najmniej kilka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mycie zębów czy nitkowanie przestrzeni międzyzębowych to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia.

Czytaj dalej >>
Prace protetyczne – cyrkon czy porcelana? 22.09.2023

Leczenie ubytków zębowych odbywa się współcześnie na wiele sposobów. Pacjentowi, u którego zachodzi konieczność rekonstrukcji uzębienia, proponuje się zastosowanie m.in. koron, licówek lub mostów. Efekt zależy przede wszystkim od materiału, jaki zostanie użyty do wykonania wypełnień. Dowiedzmy się, z jakich tworzyw korzysta się obecnie w protetyce stomatologicznej i czym się od siebie różnią.

Czytaj dalej >>
Wybielanie zębów. Co wybrać - lampa czy nakładki? 14.09.2023

Śnieżnobiały uśmiech można dostrzec wszędzie — na reklamach w telewizji, na plakatach czy nawet opakowaniach produktów do higieny jamy ustnej. Jednak nie jest to naturalny kolor zębów. Ich barwa uzależniona jest m.in. od genów, a także od jedzenia i napojów, które znajdują się w diecie danego Pacjenta. Nie jest to jednak wszystko – w przypadku estetyki uśmiechu dużą rolę ogrywa też palenie. Jakie więc istnieją sposoby na wybielanie u dentysty? W tym wpisie opiszemy dwa sposoby – nakładki wybielające zęby oraz lampy.

Czytaj dalej >>
Zdjęcia punktowe i panoramiczne - czy prześwietlenie zębów jest bezpieczne? 14.09.2023

Wykonywane między innymi przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lub stomatologicznego. Stosowane również podczas diagnozy paradontozy, stanów zapalnych w jamie ustnej czy przed usunięciem ósemek. Jednak często badanie RTG zębów budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa i nasuwa pytania dotyczące kosztów, terminu ważności czy samego sensu wykonywania diagnostyki, na przykład punktowej. W tym artykule odpowiemy na te wątpliwości.

Czytaj dalej >>
Implanty zębów - czym są i jakie są ich zalety? 03.02.2023

To uzupełnienie stałe, które ma wiele zalet, ale nie jest wolne od wad. Może być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innym rozwiązaniem, np. protezą bez podniebienia. W tym wpisie opiszemy wyłącznie implanty zębów. Przedstawimy, w jakich sytuacjach są stosowane oraz jakie dokładnie są ich mocne i słabe strony.

Czytaj dalej >>
Korony i mosty na zębach – jak wyglądają, ile kosztują i co warto wybrać? 03.02.2023

Stomatologia estetyczna oferuje obecnie wiele rozwiązań, które trudno odróżnić od naturalnego uzębienia. Wymienić tutaj możemy przede wszystkim protezy, na przykład elastyczne, akrylowe czy szkieletowe. W tym wpisie skupimy się na koronach i mostach, ich rodzajach oraz zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań.

Czytaj dalej >>
Jak wybrać najlepszą dla siebie protezę? 04.07.2023

Piękny, zdrowy uśmiech to obraz, który widujemy w każdej reklamie. Bywają jednak takie sytuacje, w których osiągnięcie go za pomocą własnych zębów staje się niemożliwe. Jednym z rozwiązań mogą okazać się protezy. W tym wpisie skupimy się na dwóch typach: elastycznych i szkieletowych. Przedstawimy ich specyfikę praz wady i zalety.

Czytaj dalej >>
Jak wygląda dziś ekstrakcja zębów? 03.02.2023

Wyrywanie zębów nie kojarzy się z niczym przyjemnym. To jeden z powodów tak rzadkich wizyt pacjentów w gabinecie stomatologicznym. Obawa przed bólem potrafi skutecznie zniechęcić do leczenia. Obecnie stosowane metody mogą jednak ten dyskomfort zminimalizować niemal zupełnie. Dowiedzmy się, w jaki sposób przeprowadza się dziś ekstrakcję zębów.

Czytaj dalej >>
Wizyta małego pacjenta u dentysty 03.02.2023

Jeśli pierwsze spotkanie latorośli z dentystą ma miejsce dopiero, gdy ząbki zaczynają boleć, może być już za późno, aby właściwie zadbać o jamę ustną u dziecka. Wizyta małego pacjenta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się jak najwcześniej. Dzięki temu w przyszłości dorosły już człowiek będzie mógł sam uchronić przed problemami wynikającymi z niedostatecznej troski o stan zębów.

Czytaj dalej >>
Jak dbać i higienę podczas noszenia aparatu ortodontycznego? 22.09.2022

W ramach leczenia wad zgryzu, zarówno u młodych, jak i dorosłych pacjentów, bardzo często stosuje się aparat ortodontyczny – ruchomy lub stały. W obu przypadkach pojawia się wątpliwość dotycząca właściwego dbania o higienę jamy ustnej. Dowiedzmy się, czy mycie zębów sprawia wówczas trudność oraz dlaczego konieczne jest sięganie po specjalne akcesoria dentystyczne.

Czytaj dalej >>
Dlaczego warto zainwestować w implanty? 22.09.2022

Trwałe i zdrowe zęby - kto o nich nie marzy? Niestety nie każdy może cieszyć się zadbanym uśmiechem. Przyczyn istnieje co najmniej kilka. Mowa tu nie tylko o nieprawidłowej higienie i jej konsekwencjach. Nieprawidłowa dieta, podeszły wiek, a nawet uwarunkowania genetyczne – wszystko to sprawia, że zęby są słabe i wypadają. Współczesna stomatologia ma jednak rozwiązanie: to implanty, czyli tzw. sztuczne korzenie (przeważnie tytanowe) chirurgicznie wszczepiane w kość szczęki.

Czytaj dalej >>
Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna? 09.08.2022

Jeśli piaskowanie, fluoryzacja, skaling czy choćby nitkowanie to pojęcia zupełnie Ci obce - najwyższa pora udać się do stomatologa. Higiena jamy ustnej to zagadnienie bardzo istotne nie tylko ze względu piękny uśmiech, ale także zdrowie ogólne. Badania pokazują, że świadomość ta jest w społeczeństwie wciąż zbyt niska. A przecież tak niewiele potrzeba, aby właściwie o siebie zadbać!

Czytaj dalej >>