Dlaczego warto zainwestować w implanty?

Trwałe i zdrowe zęby - kto o nich nie marzy? Niestety nie każdy może cieszyć się zadbanym uśmiechem. Przyczyn istnieje co najmniej kilka. Mowa tu nie tylko o nieprawidłowej higienie i jej konsekwencjach. Nieprawidłowa dieta, podeszły wiek, a nawet uwarunkowania genetyczne – wszystko to sprawia, że zęby są słabe i wypadają. Współczesna stomatologia ma jednak rozwiązanie: to implanty, czyli tzw. sztuczne korzenie (przeważnie tytanowe) chirurgicznie wszczepiane w kość szczęki.

Uzupełnianie luk w jamie ustnej - dlaczego warto?

Braki w uzębieniu pogłębiają problemy zdrowotne, zniekształcają wygląd jamy ustnej, utrudniają porozumiewanie się i przyjmowanie posiłków. Mogą wywoływać ból lub inny rodzaj dyskomfortu. Należy pamiętać tu również o kwestiach estetycznych. W przypadku wypadania słabych lub chorych zębów warto rozważyć uzupełnienie luk poprzez wstawienie implantów. Z rozwiązaniem tym może wiązać się szereg korzyści.

Przede wszystkim implanty należą do rozwiązań trwałych i skutecznych w uzupełnianiu luk. Z powodzeniem zastępują naturalne zęby. Wykonane są z bezpiecznych dla zdrowia tworzyw, a umiejętnie dopasowane będą służyć pacjentowi przez wiele lat. Warto wiedzieć też, że na implantach można wykonać szereg dodatkowych prac protetycznych. Mowa tu o zakładaniu koron, mostów, a nawet protez całkowitych.

Wybrane przeciwwskazania do zakładania implantów

Mimo że implantologia rozwija się w szybkim tempie, niestety wciąż nie każdy może skorzystać z tej możliwości. Mowa tu na przykład o młodszych pacjentach poniżej 17. roku życia, kobietach w ciąży oraz osobach zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, nikotyny lub narkotyków. Zabiegu wszczepiania uzupełnień tego typu nie przeprowadza się także w przypadku bardzo złego stanu jamy ustnej (mowa tu o wszelkiego typu chorobach dziąseł i zaawansowanej próchnicy), występowania chorób nowotworowych, epilepsji czy osteoporozy. Ostateczną zgodę na leczenie wydaje stomatolog.

Jak dbać o implanty?

To bardzo proste. Należy troszczyć się o nie praktycznie tak samo, jak o naturalne zęby. Zaniedbywanie podstawowych zasad higieny jamy ustnej, takich jak szczotkowanie, płukanie ust, używanie nici dentystycznej czy regularne usuwanie kamienia, skutkuje osłabieniem uzupełnień.