Jak dbać i higienę podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

W ramach leczenia wad zgryzu, zarówno u młodych, jak i dorosłych pacjentów, bardzo często stosuje się aparat ortodontyczny – ruchomy lub stały. W obu przypadkach pojawia się wątpliwość dotycząca właściwego dbania o higienę jamy ustnej. Dowiedzmy się, czy mycie zębów sprawia wówczas trudność oraz dlaczego konieczne jest sięganie po specjalne akcesoria dentystyczne.

Aparat ortodontyczny – prosta droga ku eliminacji wad zgryzu

Aparat ortodontyczny to specjalnie opracowane urządzenie stomatologiczne zakładane pacjentom, u których zdiagnozowano poważne wady zgryzu. Dla ich wyeliminowania konieczne jest przesunięcie poszczególnych zębów. Często stosowaną metodą okazuje się natomiast założenie aparatu - stałego lub ruchomego (wyciąganego).

Bez względu na to, jakiego typu element zostanie założony na zęby, bardzo ważne jest to, aby nie zaniedbywać higieny jamy ustnej. W przestrzeniach między klamerkami a zębami mogą gromadzić się resztki jedzenia, które z czasem doprowadzają do namnażania chorobotwórczych bakterii. Dlatego nie zaniedbujmy tak istotne elementu codziennego dbania o higienę.

Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Zakres czynności związanych z troską o czystość jamy ustnej zależy od rodzaju aparatu ortodontycznego.

Model ruchomy trzeba wyjąć i oczyścić z osadów pod bieżącą wodą przy użyciu pasty oraz szczoteczki. Pamiętajmy przy tym o jego prawidłowym przechowywaniu w specjalnie przystosowanym do tego pojemniku. O zęby dbamy natomiast tak, jak zawsze – myjemy je dokładnie dwa razy dziennie, wykonując ruchy wymiatające przez co najmniej dwie minuty.

Model stały wymaga nieco innego podejścia. Nie możemy go wyjąć, a zatem wszelkie czynności higieniczne, takie jak mycie zębów czy nitkowanie, powinniśmy wykonywać z jeszcze większą starannością niż zwykle. Przydatne okażą się w tym specjalne szczoteczki ortodontyczne ze zmodyfikowanym włosiem, a także irygatory do usuwania zanieczyszczeń z przestrzeni między zębami a klamerkami. Bardzo ważne jest również dokładne nitkowanie oraz codzienne płukanie jamy ustnej.