Prace protetyczne – cyrkon czy porcelana?

Leczenie ubytków zębowych odbywa się współcześnie na wiele sposobów. Pacjentowi, u którego zachodzi konieczność rekonstrukcji uzębienia, proponuje się zastosowanie m.in. koron, licówek lub mostów. Efekt zależy przede wszystkim od materiału, jaki zostanie użyty do wykonania wypełnień. Dowiedzmy się, z jakich tworzyw korzysta się obecnie w protetyce stomatologicznej i czym się od siebie różnią.

Korony porcelanowe, ceramiczne, a może cyrkonowe?

Do produkcji koron, licówek i mostów stomatologicznych wykorzystuje się materiały, które muszą spełniać określone wymogi zarówno pod względem trwałości, jak i estetyki. Do najczęściej wybieranych należą protezy porcelanowe na podbudowie metalowej, po które sięga się w celu odbudowy przedniej części uzębienia. Korony, licówki i mosty tego typu charakteryzują się tym, że mają odcień zbliżony do naturalnego koloru zębów. Mogą okazać się jednak zbyt słabe dla wypełnień w tylnego obszaru jamy ustnej.

Rozwiązaniem alternatywnym są korony porcelanowe na podbudowie z cyrkonu. To materiał, który wygląda jak ceramika, ale jest dużo trwalszy od metalu. Z tego względu korony na tak solidnej podstawie można stosować do tworzenia wypełnień w całej jamie ustnej. Ponadto, pod kątem koloru czy struktury, proteza na podbudowie z cyrkonu daje znacznie bardziej naturalny efekt niż proteza pełnoporcelanowa czy na podbudowie metalowej. Powierzchnia dobrze odbija światło, do złudzenia przypominając prawdziwe korony, słabiej przyciąga osad nazębny, a do tego nie uczula.

Wybór między cyrkonem, metalem a porcelaną

Ostateczna decyzja powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Różnica między poszczególnymi rodzajami materiałów protetycznych dotyczy również ceny. Cyrkon, ze względu na trwałość i naturalność, jest rozwiązaniem dużo droższym niż korona pełnoporcelanowa czy na obudowie metalowej. Warto rozważyć więc, na jakim rezultacie najbardziej nam zależy oraz czy możemy zainwestować w podstawę z cyrkonu, czy wolimy pozostać przy protezie porcelanowej lub metalowej.