Wybielanie zębów. Co wybrać - lampa czy nakładki?

Śnieżnobiały uśmiech można dostrzec wszędzie — na reklamach w telewizji, na plakatach czy nawet opakowaniach produktów do higieny jamy ustnej. Jednak nie jest to naturalny kolor zębów. Ich barwa uzależniona jest m.in. od genów, a także od jedzenia i napojów, które znajdują się w diecie danego Pacjenta. Nie jest to jednak wszystko – w przypadku estetyki uśmiechu dużą rolę ogrywa też palenie. Jakie więc istnieją sposoby na wybielanie u dentysty? W tym wpisie opiszemy dwa sposoby – nakładki wybielające zęby oraz lampy.

Lampy wybielające — przebieg zabiegu, zalety i wady

Ten zabieg rozpoczyna się od nałożenia żelu ochronnego na dziąsła. Następnie nakłada się preparat wybielający z nadtlenkiem wodoru i naświetla go lampą w kilku seriach. Długość zabiegu uzależniona jest od rodzaju sprzętu, szybkości pracy lekarza oraz odczuć Pacjenta.

Wybielanie zębów lampą pozwala na rozjaśnienie naturalnego koloru od 5 do nawet 14 odcieni. Efekt może być widoczny od razu po wyjściu z gabinetu — nie trzeba go budować tak jak w przypadku metody z użyciem nakładek. Jednak po zabiegu może pojawić się nadwrażliwość.

Nakładki wybielające zęby — działanie, plusy i minusy

Podobnie jak w przypadku wybielania z użyciem lampy, tutaj również stosowany jest nadtlenek wodoru. W przypadku nakładek wybielających, ma on mniejsze stężenie. Może być nawet o połowę niższe. Podczas wizyty pobierany jest wycisk, na podstawie którego wykonuje się nakładki na zęby. Wypełnia się je odpowiednią ilością żelu i zakłada na noc.

Do zalet nakładek zaliczyć możemy wygodę użytkowania i niższą cenę niż w przypadku wybielania z użyciem naświetlania. Do wad — możliwość wystąpienia nadwrażliwości czy poparzenia dziąseł.

Jak dobrać odpowiednią metodę wybielania zębów u dentysty?

Najważniejszym krokiem jest konsultacja lekarska. Tylko lekarz jest w stanie stwierdzić, która metoda wybielająca sprawdzi się w przypadku danego Pacjenta i, przede wszystkim, czy wybielanie nakładkowe lub lampą w ogóle może zostać wykonane. Jak każdy zabieg, ten również ma przeciwwskazania, a zaliczyć do nich możemy między innymi próchnicę, stany zapalne w jamie ustnej, dużą nadwrażliwość zębów, cukrzycę, nowotwory czy nawet alergie na środek wybielający.