Implanty zębów - czym są i jakie są ich zalety?

To uzupełnienie stałe, które ma wiele zalet, ale nie jest wolne od wad. Może być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innym rozwiązaniem, np. protezą bez podniebienia. W tym wpisie opiszemy wyłącznie implanty zębów. Przedstawimy, w jakich sytuacjach są stosowane oraz jakie dokładnie są ich mocne i słabe strony.

Implant – co to jest, z czego jest zrobiony i kiedy jest stosowany?

To jeden ze sposobów na uzupełnienie brakującego uzębienia. Może być stosowane zarówno w przypadku pojedynczych, jak i większych braków, także całkowitym bezzębiu. Wbrew pozorom, nie jest to część widoczna w jamie ustnej, a jedynie jej baza. Implant ma postać tytanowej śruby, którą wkręca się w kość szczękową w miejscu korzenia naturalnego zęba. Biała część to koronka, którą mocuje się dopiero wtedy, gdy wszystko prawidłowo się zrośnie, co ocenia lekarz stomatolog podczas wizyty.

Implantologia – zalety i wady uzupełnienia

Przede wszystkim, to rozwiązanie nie wymaga szlifowania zębów sąsiadujących, ponieważ jego stabilność nie zależy od nich, a od kości szczękowej, w której umieszczany jest implant. Dzięki temu mogą stanowić podstawę do zamontowania mostów pod protezy. Ryzyko zaniku kości jest niewielkie, ponieważ przerzucają one siłę żucia bezpośrednio na szczękę. Takie uzupełnienia stałe są również trwałe i proste w dbaniu o higienę.

Nie jest to jednak opcja dla każdego Pacjenta. Do przeciwwskazań można zaliczyć m.in. bruksizm (zgrzytanie zębami), paradontozę, choroby nowotworowe, chemio- i radioterapię, uzależnienia takie jak palenie papierosów, alkoholizm i narkomania lub długie gojenie się ran wynikających z różnych schorzeń, chociażby cukrzycy.

Do wad zaliczyć można również możliwe powikłania. Proces wstawienia śruby jest stosunkowo krótki, jednak czas gojenia się i zrastania zależy od Pacjenta i jego organizmu. Co więcej, zawsze istnieje ryzyko odrzucenia implantu przez organizm i powstania stanu zapalnego. Dlatego tak ważna jest dokładna konsultacja stomatologiczna przed rozpoczęciem leczeniem.