Korony i mosty na zębach – jak wyglądają, ile kosztują i co warto wybrać?

Stomatologia estetyczna oferuje obecnie wiele rozwiązań, które trudno odróżnić od naturalnego uzębienia. Wymienić tutaj możemy przede wszystkim protezy, na przykład elastyczne, akrylowe czy szkieletowe. W tym wpisie skupimy się na koronach i mostach, ich rodzajach oraz zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań.

Korony i mosty — podobieństwa i różnice

Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma kilka wariantów. Ich podstawy mogą być wykonane z metalu, cyrkonu lub porcelany. Korony to nic innego jak stałe nakładki, które stosuje się w przypadku uszkodzonych, na przykład ukruszonych, złamanych, mocno przebarwionych zębów. Muszą być wyleczone i dobrze trzymać się w zębodole. Sprawdzą się także w przypadku pojedynczych braków uzębienia — wtedy nasadza się je na implant. Mosty natomiast nadają się do uzupełniania większych ubytków, jeżeli po dwóch stronach uzupełnienia protetycznego znajdują się zęby filarowe (naturalne, zdrowe zęby lub implanty), na które będą przenoszone siły żucia.

Metal, porcelana i cyrkon – cechy materiałów

Każdy rodzaj podbudowy mostów i koron ma swoje wady i zalety w zależności od miejsca, w której ma się znajdować uzupełnienie protetyczne. Metal jest wytrzymałym materiałem, który cechuje ciemny kolor. Zdarza się, że sine zabarwienie jest widoczne również na dziąsłach, co może wpłynąć na estetykę oraz naturalność efektu. Porcelana natomiast charakteryzuje się dużą odpornością na działania mechaniczne oraz chemiczne. Cyrkon z kolei to tak zwana stal ceramiczna o dużej biozgodności, trwałości, twardości, niskiej przewodności cieplnej i białym kolorze.

Mosty i korony – czynniki wpływające na koszt

Stałe uzupełnienia protetyczne to inwestycja na wiele lat. Ich cena uzależniona jest przede wszystkim od wybranego materiału podbudowy. Jednak oprócz tego bardzo istotnym czynnikiem jest czas oraz technika wykonania koron i mostów. Przykładowo, uzupełnienia cyrkonowe wycinane są przez frezarkę komputerową na podstawie skanu wewnątrzustnego, co wpływa na jego koszt.