Wizyta małego pacjenta u dentysty

Jeśli pierwsze spotkanie latorośli z dentystą ma miejsce dopiero, gdy ząbki zaczynają boleć, może być już za późno, aby właściwie zadbać o jamę ustną u dziecka. Wizyta małego pacjenta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się jak najwcześniej. Dzięki temu w przyszłości dorosły już człowiek będzie mógł sam uchronić przed problemami wynikającymi z niedostatecznej troski o stan zębów.

Kiedy umówić się z dzieckiem do dentysty?

Zgodnie z rekomendacjami, pierwsze spotkanie ze stomatologiem powinno odbyć się między 6. a maksymalnie 18. miesiącem życia - czyli wtedy, gdy wyrzynają się ząbki. Kolejne konsultacje będzie można planować regularnie, zgodnie z sugestią dentysty. Im wcześniej wszystko zaplanujemy, tym lepiej dla dziecka z kilku powodów.

Po pierwsze, lekarz będzie miał kontrolę nad stanem ząbków oraz dziąseł malca od samego początku przygody z higieną jamy ustnej (co pozwoli zapobiec rozwojowi ewentualnych schorzeń w przyszłości). Sprawdzi, czy dziecko rozwija się prawidłowo z perspektywy stomatologicznej – np. czy nie pojawiły się symptomy sugerujące wadę zgryzu.

Po drugie, rodzice otrzymają od dentysty wskazówki na temat tego, co powinno pojawić się w diecie małego człowieka, aby zapobiec rozwojowi najczęściej występujących u młodych osób schorzeń, takich jak próchnica, a także jak zachęcić pociechę do regularnego szczotkowania zębów.

Po trzecie, istnieje spora szansa, że maluch oswoi się z gabinetem na tyle, aby nie bać się wizyt w przyszłości, a tym samym właściwie dbać o stan jamy ustnej.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się przygotować?

Do wizyt w gabinecie stomatologicznym dobrze jest się za każdym razem odpowiednio przygotować. Miejsce to powinno jawić się maluszkowi jako przyjazne. Nie należy przekładać własnych obaw przed dentystą na pociechę. Jako rodzice powinniśmy dać mu dobry przykład i pojawiać się u lekarza z pozytywnym nastawieniem. Z czasem bardzo ważna okaże się również rozmowa z dzieckiem, która uświadomi je, że wizyta u dentysty jest czymś, co powinno odbywać się co jakiś czas, aby zęby były mocne i zdrowe.