Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej?

Powodów, dla których warto poświęcić codziennie kilka minut na higienę jamy ustnej, istnieje co najmniej kilka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mycie zębów czy nitkowanie przestrzeni międzyzębowych to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia.

Dbałość o jamę ustną - dlaczego jest tak ważna?

Właściwa higiena jamy ustnej ma wpływ nie tylko na piękny, promienny uśmiech. Wiąże się także z profilaktyką zdrowia ogólnego. Codzienne szczotkowanie koron może uchronić przed rozwojem chorób, których następstwa miewają wpływ nie tylko na stan zębów czy dziąseł, ale nawet cały organizm.

Szczególnie groźna pod tym względem okazuje się m.in. parodontoza czy próchnica. Konsekwencje tych bakteryjnych chorób, zwłaszcza nieleczonych, bywają poważne: stan zapalny wpływa na namnażanie się bakterii, które po przedostaniu się do krwiobiegu mogą uszkodzić inne organy, a w ten sposób doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak np. kłopoty z układem trawiennym, choroby serca czy schorzenia reumatyczne.

Jak właściwie dbać o zęby?

A przecież tak niewiele potrzeba, aby właściwie dbać o higienę. Wystarczy poświęcać na co dzień kilka minut, dokładnie czyszcząc zęby oraz dziąsła przy użyciu szczoteczki i pasty z fluorem, używając nici dentystycznej czy sięgając po płyny do płukania ust. Warto też przyglądać się swojej diecie – przede wszystkim ograniczyć spożycie cukrów prostych, które doprowadzają do próchnicy. Dobrze też samodzielnie sprawdzać stan uzębienia, aby ustalić, czy nie pojawiły się na nich przebarwienia lub ubytki.

Profilaktyka jamy ustnej – regularne przeglądy

Dbałość o higienę jamy ustnej obejmuje nie tylko codzienne czyszczenie zębów, ale także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami, przegląd stanu uzębienia zaleca się wykonywać co pół roku. Dentysta w ramach profilaktyki może zaproponować piaskowanie, skaling lub fluoryzację. Raz na dwa lata warto z kolei wykonać zdjęcie panoramiczne, aby sprawdzić, czy w obrębie jamy ustnej nie dochodzi do niepokojących zmian. Wcześnie wdrożone leczenie może uchronić przed następstwami chorób przyzębia.