Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna?

Jeśli piaskowanie, fluoryzacja, skaling czy choćby nitkowanie to pojęcia zupełnie Ci obce - najwyższa pora udać się do stomatologa. Higiena jamy ustnej to zagadnienie bardzo istotne nie tylko ze względu piękny uśmiech, ale także zdrowie ogólne. Badania pokazują, że świadomość ta jest w społeczeństwie wciąż zbyt niska. A przecież tak niewiele potrzeba, aby właściwie o siebie zadbać!

Higiena jamy ustnej a zdrowie

Na początek postawmy sprawę jasno: jama ustna to integralna część organizmu. Zachodzące w niej zmiany bakteryjne, grzybicze czy wirusowe wpływają na ogólny stan zdrowia. Jako przykład może posłużyć próchnica, z którą zmagają się... niemal wszyscy Polacy (choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, bo w początkowym stadium choroba nie daje żadnych objawów). Nieleczona, może doprowadzić nie tylko do utraty zębów, ale także poważnych zmian w prawidłowej pracy żołądka, serca i nerek, a w skrajnych przypadkach (ale nie tak rzadkich) zapalenia opon mózgowych i szeregu innych powikłań zdrowotnych.

Sposoby higieny jamy ustnej

Nie brzmi to wesoło, prawda? Na szczęście niewiele potrzeba, aby zapobiec ryzyku zachorowania z powodu nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Wystarczy pamiętać o codziennej pielęgnacji oraz dbać o profilaktykę - czyli regularne przeglądy dentystyczne. Co jest zatem istotne? Odpowiednie szczotkowanie zarówno zębów, jak i języka (szczoteczką z miękkim włosiem, minimum 2 minuty, rano i wieczorem, z użyciem pasty do zębów z fluorem) oraz używanie nici do czyszczenia przestrzeni między zębami. Na przeglądzie w gabinecie stomatologa należy pojawiać się natomiast co pół roku. Podczas wizyty dentysta zaproponuje higienizację - usuwanie kamienia nazębnego metodą piaskowania lub skalingu oraz fluoryzację. Sprawdzi też, czy zęby nie wymagają leczenia.

Przeglądy dentystyczne – wpisz je w kalendarz

Naprawdę niewiele potrzeba, aby zadbać o higienę jamy ustnej, a tym samym zapobiec poważniejszym komplikacjom zdrowotnym. Nie pozostaje nic innego, jak z nieco większą uwagą podejść do codziennej pielęgnacji zębów, a także umówić się na przegląd w gabinecie dentystycznym na najbliższy wolny termin.