Jak wybrać najlepszą dla siebie protezę?

Piękny, zdrowy uśmiech to obraz, który widujemy w każdej reklamie. Bywają jednak takie sytuacje, w których osiągnięcie go za pomocą własnych zębów staje się niemożliwe. Jednym z rozwiązań mogą okazać się protezy. W tym wpisie skupimy się na dwóch typach: elastycznych i szkieletowych. Przedstawimy ich specyfikę praz wady i zalety.

Wybór odpowiedniej protezy zębowej

Powinien być uzależniony przede wszystkim od opinii stomatologa protetyka. Tutaj bardzo ważny jest stan uzębienia pacjenta. Dopiero po jego ocenie, lekarz będzie w stanie zasugerować różnego rodzaju protezy zębowe. Zarówno te elastyczne, jak i szkieletowe są mocowane na specjalnych klamrach. Nie są więc zalecane dla osób całkowitym bezzębiem.

Protezy elastyczne

Powstają z termoplastycznych materiałów (takich jak nylon, silikon, acetal i akron), które cechuje wytrzymałość mechaniczna i niska przewodność cieplna. Protezy elastyczne są stabilne, lekkie, cienkie, proste w utrzymaniu w czystości, nie pochłaniają zapachów i nie zakrywają podniebienia. Ponieważ do ich produkcji nie stosuje się metalu (w przeciwieństwie do uzupełnień szkieletowych), nie wywołują również alergii. Dodatkowymi zaletami jest możliwość naprawy w niektórych przypadkach, np. niedużych pęknięciach.

Specyfika uzupełnienia elastycznego nie jest jednak wszechstronna, więc nie zawsze może być zastosowane. Siła żucia przenoszona jest na dziąsła, co może przyczynić się do zaniku kości. Dlatego tak ważna jest konsultacja stomatologiczna.

Protezy szkieletowe

Ten rodzaj protetycznych uzupełnień tworzy się z dwóch materiałów: metalu i akrylu. Dzięki temu protezy szkieletowe są przede wszystkim małe, stabilne, trwałe oraz proste w czyszczeniu. W przeciwieństwie do uzupełnień elastycznych, te przenoszą siłę żucia na posiadane zęby. Nie przyczyniają się więc do zaniku kości, ponieważ nie oddziałują bezpośrednio na dziąsła.

Wśród wad uzupełnień szkieletowych natomiast możemy wymienić metaliczny posmak w ustach oraz ryzyko alergii.

Trwałość protez

Każde z powyższych uzupełnień protetycznych to rozwiązanie, którego długość użytkowania może wynieść nawet 5 lat. Na trwałość protez wpływa higiena, regularne wizyty u stomatologa i prawidłowe korzystanie.